A kis delfinek fejldse sokban hasonlt az embergyerekhez: egyrszt k is elssorban hasonl kor trsaiktl lesnek el j viselkedsi mintkat, msrszt a jtk nluk sem csupn a mkrl szl; a hangsly inkbb a mozgssoron, az aktivitson van.A kis delfinek fejldspszicholgijval foglalkoz kutatk mostanig az anya ltal tadott vielkedsi s kulturlis mintkra s azok tvtelre koncentrltak. Egy j kutats szerint azonban a delfinborjk viselkedst anyjuknl sokkal hatrozottabban befolysoljk kortrsaik.
A megfigyelst a pszicholgusok vgeztk,kutatsi eredmnyeikrl pedig elszr a Wildlife cm magazin augusztusi szmban egy, az llatok intelligencijval foglalkoz terjedelmes cikk rszeknt szmoltak be rla.
Kitl les el j mintkat a kis delfin?Az egyetem dikjai s kutati hatven keresztl vgeztek megfigyelseket a gulfporti cenriumban.Kutatsuk clja annak kidertse volt, hogy a kis delfinek kitl, milyen helyzetekben sajttanak el j viselkedsi mintkat. A vizsglds helyl azrt desvzi cenriumot vlasztottak, mert gy a kis delfinek szletstl tudtk kveti pszichs s szocilis fejldsket, msrszt gy a megfigyels is knnyebb volt, mint nylt vzen.
A kutatk kilenc, ht vnl nem idsebb delfin viselkedst s szocilis interakciit figyeltk napi egy-kt rn keresztl. (A delfinek krlbell tzvesen rik el a felntt kort.)
A kutats kezdetn gy vltk, hogy a f mintatad az anya. Ehelyett azonban azt talltk, hogy br az anya meghatroz, mg nagyobb befolyssal brnak a hasonl kor jtsztrsak. Azt tapasztaltk, hogy a delfinborjk j viselkedsi mintkat leggyakrabban jtk kzben sajttanak el, tulajdonkppen ms kis delfinek magatartsnak lemsolsval.
Az apa nem vesz rszt a nevelsbenA vadon l delfinek rajokban, kisebb csoportokban vndorolnak. A raj tagjai kor s nem szerint tbbnyire homognek. A felntt hmek pldul egytt vndorolnak, gy csak ritkn fordul el, hogy klykeik fejldsben brmilyen szerepet vllaljanak. A nstnyek gyakran azonos idben szlnek, gy a kis delfinek hasonl kor trsak kztt nnek fel.
A kis delfinek jtkt gyakran klnfle jtkszerekkel stimulljk a kutatk, m enlkl is remekl elszrakoztatjk magukat – buborkot fjnak, brkznak, hagyjk magukat ms borjk ltal vz al nyomni. A legtbb emls llat lvezi a jtkot, m a delfinek valsznleg nem csak lvezetet, kihvst is tallnak benne.
A jtk nem csak lvezet - kihvs isEgy kardszrny delfin pldul megtanulta, hogyan kell a halra vadsz, vzfelsznre szll sirlyt elkapni, szjval megragadni, gy, hogy a madarat nem li meg kzben. Amikor a mozgssort begyakorolta, jabb s jabb kihvsokat keresett magnak: mr nem a vzfelsznen igyekezett elkapni a madarat, hanem egy mterre a levegben. A kis blna sokszor hibzott, de egyre gyakrabban sikerlt neki.
Mivel kezdetben fiatal, tapasztalatlan sirlyokat sikerlt gy csapdba csalnia, egy id utn ravaszabb, idsebb madarakat szemelt ki. Csakgy, mint az embergyereknl, nem csak maga a jtk, hanem az aktivits, a mozgssor volt a fontos.
A University of Southern Mississippi kutati megfigyelseiket a Mexiki blben, vadon l delfineken folytatjk.