Egzotikussga ellenre knny madrpkot tartani. Nem mindenkinek idelis jszg, hiszen nem lehet dgnyzni, simogatni, nem dorombol s nem hozza vissza a labdt sem. Nyugodtan gubbaszt a fszkben, s unalmban nha hlt sz. Sokfle formj, szn s mret madrpk van, s a tartsuk sorn mg nmi egynisget is felfedezhetnk bennk.
Mieltt madrpkot vsrolnnk, rdemes megszvlelnnk nhny j tancsot.
- A "mindent a szemnek, semmit a kznek" elv rvnyesljn: ha nem emeljk fel a pkot, akkor nem is ejthetjk le, gy nem lghat meg, de nem is haraphat belnk.
- A pkok 6-10, de esetleg 20 vig is ellnek, gy nagy felelssg a tartsuk. A hmek sokkal rvidebb letek, mint a nstnyek.
- Zrt lakhelyen tartsuk a pkot, mert nagyon frge s knnyedn meglp. Gyerekek csak felgyelettel tartsk. Megunt pkot szabadon engedni nem szabad.
- Msok ijesztgetse a pkkal nem pon, hanyagoljuk.
Trtnete
Tarantella, tarantula vagy madrpk? A kznyelv a nagyobb mret pkokat illeti ezekkel a nevekkel, fggetlenl a pk valdi fajtl. A tarantula nevet elszr a dl-olaszorszgi Taranto vrosnak krnykn l farkaspkokra hasznltk. A kedves madrpk elnevezs pedig abbl a tvhitbl ered, hogy az rispkok madarakkal tpllkoznak. Annyi valsgalapja azrt van a nvnek, hogy ezek a pkok mindent elfogyasztanak, amit el tudnak kapni: rovarokat, bkt, denevrt, kisebb gykokat s kgykat, s akr egy madrfikt is.
Beszerzse
llatkereskedsben juthatunk madrpkhoz. Ha a kivlasztott pk lbait a hasa al hzza, s lassan vagy egyltaln nem mozog, akkor valsznleg dgltt, ne vegyk meg. Fontos, hogy az eladtl megtudjuk a pk tudomnyos nevt, hogy utna tudjunk nzni ksbb az llat pontos ignyeinek. ltalnos szably, hogy minl nagyobb, annl drgbb a pk, mg akkor is, ha mr nem fiatal. A legkisebb madrpk 3 cm lbterpeszts, a legnagyobb akr 30 cm-re is ki tud nyjtzni.
Az llat helynek kialaktsa
Eredeti lhelyn a madrpk vagy vndorl, vagy helyhez kttt letet l. A terrriumban (vivriumban) mindenkppen helyhez kttt sorsa lesz, gy megfelel bvhelyet kell ltrehozni szmra. A ngy legfontosabb dolog, amire gyelnnk kell: a biztonsgosan zrhat s kellen nagy troledny, a megfelel trend, az lland vzforrs, valamint a pk eredeti lhelyi klmjnak ismerete (mennyi fnyt, meleget, prt kvn).
A troledny lehet terrrium, manyagdoboz, vagy akr befttesveg is. Az edny mrete attl fgg, hogy talajlak vagy fn lak pkot tartunk benne. A talajlak pkok robusztusabbak s ha magasrl esnek le, sszetrhetik magukat. Inkbb lapos ednyben rzik jl magukat, amelynek aljn vastagabb talajrteg van (vulknszer lyukat snak bele, abban alszanak). A fn lak pkok ritkbbak, agresszvebbek, nyjtott alakak s hossz, vastag lbuk van. Magas terrriumban rzik jl magukat, amelyben van krges fag, amelyre felptik harang alak hljukat. A legtbb pk kivlan mszik a skvegen, teht fontos a jl zrd fed. Egy vivriumban csak egy pk helyezhet el, mert a terleti vitk elmrgesedsekor a nagyobb megeszi a kisebbiket.
A terrrium aljra rtegezznk kt centi nedves tzeget, majd erre tertsnk egyszer virgfldet.
Etets-itats
A madrpk ragadoz, s mindent megeszik, amit el tud fogni s meg tud lni. A tcskk, a legtbb bogr, sskk, gilisztk, molylepkk s ms frgek mind kivlak lelmezsi clokra. Ne adjunk neki olyasmit, amelynek mrete a pk potrohnl nagyobb, mert azt nem tmadja meg.
Ha tbb tcskt vesznk egyszerre, rdemes ket almaszelettel, uborkval, sajttal s persze ivvzzel tpllni, mieltt a pknak adnnk ket. A tcsk egybknt nagyon gyorsan n, gy elfordulhat, hogy kvetkez hten mr nagy lesz a pknak. Egyszerre csak annyi zskmnyt adjunk a madrpknak, amennyit rgvest elfogyaszt, hiszen a randalroz maradkok lve zavarjk a pkot sziesztzs kzben, holtan viszont megromlanak.
Hetente egyszer-ktszer elg etetni a pkot, gyakrabban csak akkor, ha lthatan nagyon hes. Furcsa tkezsi szoksaik vannak, gyhogy elfordul, hogy 3-4 htig nem esznek semmit, majd hirtelen zablni kezdenek. Ha sok az ennival, akkor behlzzk s elteszik ksbbre. Vedls eltt sem esznek sokat.
A nedvessget a zskmnyllatok testbl nyerik, de elfordul, hogy megszomjaznak, gy mindig legyen friss vizk. Egy manyag kupak, benne egy darabka szivaccsal kivlan megfelel.
Gondozs
Fontos, hogy a madrpk helye szellzzn, de elegend, ha rcsos tett alkalmazunk, vagy frunk a tartra nhny apr lyukat. A legtbb pkfaj 60-80%-os pratartalmat kvn, s ennek hinyban knnyen kiszrad. A tli fts s a nyri klmaberendezs veszlyes lehet szmukra, ezrt ha gy rezzk, szraz a krnyezet, akkor spricceljnk vizet a terrrium belsejbe.
A madrpknak fontos a bvhely: ha kialaktunk neki egy kis odt, akkor azt mesterien felfejleszti a krnyezetben tallhat tzegdarabkkkal s sajt hljval. A hljuk egybknt tbbnyire csak ktanyag, amelybe klnfle anyagokat sznek, vagy csak lgatjk az egszet egy fagrl.
A pkoknak nincs sajt testhmrskletk, ezrt fontos, hogy mindig kellemes melegben, szobahmrskleten tartsuk ket. Ha nem lenne meg a szmukra optimlis 23-29 C, akkor rakjunk be egy gyenge, 10 W-os izzt hozzjuk, amelynek fnyben stkrezhetnek, vagy alkalmazzunk melegt tlct. A kzvetlen napfnyt nem szeretik a pkok. jjel legyen kb. 10 C-kal hvsebb, mint nappal.
Ha a pk a htn fekszik s rgta nem eszik, akkor sem halott, ne rjnk hozz, mert mindig a hasra szortott lbakkal, floldalasan fekve pusztul el.
Vedls
A pk csak akkor n nagyobbra, ha levedli a kintt kitinpncljt. A kzelg vedlst a bestted brszn jelzi. ltalban egy-kt rt vesz ignybe. Ha sokat bajldik a pk, akkor kiszradt a bre, s jt tesz neki a nagyon enyhe, 5%-os glicerines oldat, finoman a htra permetezve. Ha egy napig tart a vedls, akkor egy csipesszel vatosan segtennk kell a pknak, hogy kibjhasson a rgi ruhjbl. Vedls utn a pk nagyon srlkeny, gyhogy ilyenkor nem szabad hozzrni, etetni (a tcsk is elbnik vele), ijesztgetni. Nha leszakad a lba vedlskor, de ltalban a kvetkez alkalommal jbl kin. |